Co je to WCAG

WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) je soubor pravidel, jak vytvořit webové stránky a mobilní aplikace pro co největší okruh lidí. Tak, aby web i aplikace byly přístupné a použitelné i pro lidi s různým handicapem, třeba pro:

  • seniory,
  • nevidomé a slabozraké,
  • neslyšící,
  • osoby s dočasným nebo trvalým omezením pohybu,
  • osoby s poruchami učení.

Hlavním cílem WCAG je zajistit, aby internetové stránky a aplikace mohl používat každý – bez ohledu na to:

  • jaké používá technické vybavení (mobil, tablet, počítač, čtečka, klávesnici místo myši, software pro zvětšení obrazovky, braillský řádek, AI asistent),
  • zda má nějaké zdravotní omezení (např. zrakové, sluchové, motorické),
  • jak vnímá informace (vizuálně, sluchem nebo hmatem).

Dnes je WCAG nejpoužívanějším a celosvětově uznávaným návodem, jak tvořit weby a internetový obsah, který může pohodlně používat opravdu každý.

Proč je přístupnost a standard WCAG důležitý?

Web Content Accessibility Guidelines se soustředí na lidi, kteří navštěvují váš web. Tedy na vaše zákazníky a klienty. 

Výhody pro osoby se zdravotním handicapem

Web splňující WCAG mohou jednoduše používat i lidé, kteří nevidí nebo vidí špatně, neslyší, mají problém s pohybem či s porozuměním. Tito uživatelé často využívají asistivní technologie, jako jsou čtečky obrazovky, zařízení pro zvětšování textu nebo ovládání pomocí klávesnice. WCAG popisuje, jak navrhnout web, aby správně fungoval s těmito technologiemi.

Výhody pro starší uživatele

Starší lidé mohou mít potíže se zrakem, jemnou motorikou či orientací na stránce. Přitom ale nepoužívají žádné specializované technologie, obsah konzumují na běžném počítači nebo telefonu. Web, který odpovídá WCAG, nabízí dobře čitelné písmo, jasné kontrasty a přehlednou navigaci. To umožňuje nejen seniorům snadněji najít informace a pohodlně web používat.

Výhody přístupného webu pro všechny

Přístupné stránky nejsou určené jen pro osoby s handicapem – přináší výhody každému. Každý návštěvník stránek se může dostat do situace, kdy splnění požadavků na přístupnost ocení:

  • Stojíte venku na ostrém slunci a chcete si přečíst informace na mobilu – jasný kontrast a větší písmo vám výrazně pomohou.
  • Přestala vám fungovat myš – na webu, který je dobře optimalizovaný pro ovládání klávesnicí, vám to nevadí a ovládáte ho bez problémů.
  • Jste v hlučném prostředí (např. ve vlaku, kavárně) – video s titulky můžete shlédnout i v těchto podmínkách.
  • Máte vybitá sluchátka, chcete se podívat na video – přístupný web poskytne titulky nebo textový přepis obsahu videa a vy nemusíte rušit okolí (třeba kolegy v kanceláři)
  • Máte zraněnou ruku a omezený pohyb – velká tlačítka a odkazy s dostatečnými rozestupy jsou pohodlnější pro klikání i druhou rukou. Přístupný web také můžete ovládat klávesnicí.
  • Jste ve stresu a potřebujete najít informace rychle – logická a přehledná struktura vám umožní informace najít rychleji.

Přístupný web je užitečný pro všechny – zjednodušuje orientaci a používání bez ohledu na technické omezení nebo nepříznivé podmínky.

Přístupnost je pro některé nezbytnost, ale prospěch z toho mají všichni.

Komu je WCAG určen

WCAG je napsaný hlavně pro vývojáře a tvůrce webů, tedy autory obsahu, designéry a správce stránek.

Vlastní metodika je poměrně technická a je určená hlavně tvůrcům a správcům webů. Abyste standard WCAG mohli efektivně používat, měli byste mít určité technické znalosti tvorby webů.

Lidé, kteří vytváří obsah, nemusí detailně studovat celou příručku WCAG, ale měli by znát základní principy. Pro ně je důležité znát kritéria pro redaktory. Například to, jak strukturovat obsah, správně používat nadpisy, doplňovat popisky obrázků, vkládat multimediální obsah nebo jak vytvářet srozumitelné odkazy.

Pro úplné laiky je metodika příliš technická, proto se jim vyplatí seznámit se jen s jejími základními principy, případně požádat o pomoc odborníka.

Plnou přístupnost není možné zajistit bez spolupráce designérů, vývojářů a tvůrců obsahu.

Co WCAG je, a co není

Web Content Accessibility Guidelines je nástroj, který nám pomůže zlepšit přístupnost webu. Slovo „guideline“ můžeme chápat jako návod nebo příručku. WCAG tedy představuje vynikající doporučený postup, ale skutečně přístupný web vytvoříte až reálným testováním s konkrétními uživateli, včetně těch se specifickými potřebami.

WCAG je technický standard, ne učebnice přístupnosti. Obsahuje nejen popis principů, pravidel a kritérií, ale i konkrétní techniky a vysvětlení, jak pravidla aplikovat. Pro aktivní práci s přístupností doporučuji dokument How to Meet WCAG (Quick Reference) = Jak splnit WCAG. Je to interaktivní kontrolní seznam, který propojuje kritéria a další podpůrné materiály na jednom místě.